ıllılı.ıl.lı.. Serdar Ortaç Fan Club ..ıl.lı.ıllılı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

☆ Serdar Ortaç Fan Club © Kara Kedi 2010 ☆

Kayıt OlAnasayfaLatest imagesAramaGiriş yap

Sünnet olurken kalbi durdu...

2 posters
YazarMesaj
nefes_gold

Sünnet olurken kalbi durdu... MODERATOR
nefes_gold

Sünnet olurken kalbi durdu... Profil10
Cinsiyet Cinsiyet : Kadın
Burç Burç : Terazi Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 22/05/09
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 685
Yaş Yaş : 28
Lakap Lakap : nefess
Kişisel ileti Kişisel ileti : Son nefesime kadar SeRdAr OrTaÇ..

Durum Durum : Sünnet olurken kalbi durdu... Mutlu10
Takım Takım : Sünnet olurken kalbi durdu... Fenerb10
Sünnet olurken kalbi durdu... Son1010

Sünnet olurken kalbi durdu... Empty
MesajKonu: Sünnet olurken kalbi durdu...   Sünnet olurken kalbi durdu... EmptyÇarş. 27 Ekim 2010, 15:52

4 yaşındaki çocuk, sünnet operasyonu sırasında kalbinin durması sonucu hayatını kaybetti.

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sünnet edilmesi için götürülen 4 yaşındaki Efe Kaan, operasyon sırasında kalbinin durması sonucu hayatını kaybetti.

Olay, 21 Ekim günü meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Nuran ve Selim Uçak çifti, doğuştan kalbi delik olan çocukları Efe Kaan’ı (4) sünnet ettirmek üzere CBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahi Bölümü’ne götürdü. Gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından ameliyata alınan Efe Kaan, operasyon sırasında kalbinin durması nedeniyle hayatını kaybetti. Baba Selim Uçak (33), oğlunun operasyona alındıktan 3 saat sonra ölüm haberini aldıklarını ifade ederek, şunları anlattı:

’’Çocuğumuzu ameliyathanede sünnete aldılar. Doğuştan kalbinin delik olduğunu doktorlarımız biliyorlardı. Ameliyat başladıktan 2.5 saat sonra çocuğumuzun kalp doktoru Doç. Dr. Ş.C.’nin ameliyathaneye girdiğini gördük. 20 dakika sonra içeriden ismini hatırlayamadığım bir profesör doktor çıktı. Bize dedi ki, ’Başınız sağ olsun. Yapılan tüm müdahalelere rağmen çocuğunuzu kurtaramadık’. Birden tüm dünyam yıkıldı. Açıklama istediğimde, ’İnan ki elimden geleni yaptım. Hatta kalbini çalıştırmak için kalp pili bile takmayı denedim, yine de olmadı. Çocuğunuzu yaşama geri döndüremedik’ dedi.

Benim çocuğumun sünnet için hayati risk taşıdığı söylenmedi, bizi uyaran olmadı. ’Sünnet edilmesi lazım, yoksa böbreklerini kaybedebiliriz’ dediler. Biz de o yüzden sünnet ettirelim dedik. Nasıl olsa sünnet olacak diye düşündük. Tehlike arzedeceğini bilsek yaptırmazdık."

Uçak, çocuğunun yanlış bir uygulamadan dolayı öldüğünü düşündüklerini belirterek, ’’Sorumluların bulunup cezalandırılmasını istiyoruz. Benim çocuğum sünnet olmak için ameliyathaneye sağ olarak girdi ve ölüsü çıktı. Celal Bayar Hastanesi bir araştırma hastanesi, tam teknik ve donanıma sahip. Ama maalesef insan hayatı çok ucuz. Eşim sağlık meslek mezunu ve bu tür küçük operasyonları bilir. Bu iş böyle kalmayacak, bunun suçlusu kimse ortaya çıkacak ve adalete hesap verecek’’ dedi. Acılı baba, ameliyat esnasında görevlilerin pasta, börek yediklerini, çocuklarıyla kimsenin ilgilenmediğini iddia etti.

Anne Nuran Uçak ise, olayı anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Acılı anne, "Sağlık Bakanlığı bu hastaneyi habersiz denetlesin. Çocuğumuz içeride ölümle pençeleşirken görevliler pasta çay keyfi yapıyordu. Ben çocuğumun ölüm sebebinin bulunmasını istiyorum. İhmal var" dedi.

CBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özcan Kayıkçıoğlu, olaydan dolayı çok büyük üzüntü yaşadıklarını dile getirdi. Kayıkçıoğlu, "Öncelikle Efe Kaan’ın ailesine ve yakınların başsağlığı diliyorum. Bizler CBÜ Hastanesi mensupları olarak çok üzüldük. Gerçekten arzu edilmeyen bir durum. Ancak takdir edesiniz ki her ameliyat küçük de olsa belli riskler, belli tehlikeler içermektedir. Şimdi bizim 3.5 yaşındaki bu hastamız daha önce burada yine iki kez ameliyat edilmiş durumdadır. Çocuk cerrahisinde bir öğretim üyemiz tarafından takip elden bir hastadır. Ve daha önceden olaysız bir şekilde fıtık ameliyatı ve bir başka ameliyatı yapılmıştır. Bu ayın 21’inde sünnet için hastamız değerlendirilmiş ve ameliyat esnasında maalesef hastamızın kalbi durmuştur. Çok emek verilmiş, hatta kalp pili takılmış ve çok yoğun çalışma yapılmıştır hastayı hayata döndürmek için ama maalesef başarılı olunmamıştır. Hastamızın kalp hastası olduğunu klinikten öğrendim. Konu savcılığa intikal etti. Soruşturma aşamasındadır. Çok detaya girmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Tüm aileye başsağlığı diliyorum. Konuyla ilgilenen öğretim üyelerinin de fedakarca çalıştığına inanıyorum. İstenmeyen bir olya maalesef bu şekilde yaşanmıştır."

’’ÇOK ÜZGÜNÜZ’’

Sünnet operasyonunu gerçekleştiren cerrahi sorumlu hekim Prof. Dr. Can Taneri de, çocuğun yaşamını yitirmesinin, tüm ekibi derinden üzdüğünü ifade etti. Efe Kaan’ın en iyi şartlarda, en iyi cihazlarla sünnet ameliyatına aldıklarını, ancak yine de bu üzücü olayın meydana geldiğini dile getiren Prof. Dr. Taneri, şunları söyledi:

"Çok üzgünüz. Ekip olarak ailenin acısını paylaşıyoruz. Kan hastalığı ya da kalp hastalığı olan bu tür çocukların sünneti riskli olduğu için üniversite hastaneleri dışında pek gerçekleştirilmiyor. Kalp hastası olan çocuğumuz, bisiklete binerken ya da parkta oyun oynarken de hayatını aynı sebepten kaybedebilirdi. Ama ne üzücüdür ki bu kalp durması, sünnet ameliyatı bitimine yakın gerçekleşti. Kurtarmak için yaklaşık 2 saat boyunca elimizden gelen tüm çabayı sarf ettik. Zaten bu tür ihtimale karşı teçhizatımız ve ekibimiz tamdı. Eksiğimiz ya da kusurumuzun olduğunu düşünmüyoruz. Şu anda adli tıpta ölüm nedeni araştırılıyor. Olayla ilgili savcılık da soruşturma başlattığı için daha fazla konuşmak da doğru olmaz."

İzmir Adli Tıp Kurumundaki otopsi işlemenin ardından çocuğun cenazesi, Gördes’te toprağa verildi.

Özcan Aydın

http://www.sacitaslan.com/yasam-sunnet-olurken-kalbi-durdu_30790.html
sselda

Sünnet olurken kalbi durdu... Co-admin
sselda

Sünnet olurken kalbi durdu... Profil10
Cinsiyet Cinsiyet : Kadın
Burç Burç : Koç Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 16/04/09
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 8835
Yaş Yaş : 32
Nerden Nerden : U§ak
Hobiler Hobiler : Müzik,Dizi,
Lakap Lakap : Gicik :)
Durum Durum : Sünnet olurken kalbi durdu... Geveze10
Takım Takım : Sünnet olurken kalbi durdu... Galata10
Sünnet olurken kalbi durdu... Son1010

Sünnet olurken kalbi durdu... Empty
MesajKonu: Geri: Sünnet olurken kalbi durdu...   Sünnet olurken kalbi durdu... EmptyC.tesi 30 Ekim 2010, 19:06

ay kiyamam ya yazik olmus insanlarin ölüm sebebleri neler oluyor iste .. Sünnet olurken kalbi durdu... 744504

Sünnet olurken kalbi durdu...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
»  Burun spreyleri kalbi zorluyor